Metryka
- opublikował: Administrator Systemudata publikacji: 2004-01-12 15:01
Powiat Radziejowski
Powierzchnia: 607 km2
Ludność – około 42 000 osób
Wskaźnik gęstości zaludnienia – 69 osób na km kw.
Powiat radziejowski położony jest w centrum Polski, w granicach administracyjnych województwa kujawsko-pomorskiego, w południowej jego części. Sąsiaduje z takimi powiatami jak: aleksandrowski, kolski, koniński, inowrocławski, włocławski. W skład powiatu radziejowskiego wchodzi 7 jednostek administracyjnych: Miasto Radziejów,
Miasto i Gmina Piotrków Kujawski oraz pięć gmin wiejskich: Bytoń, Dobre, Osięciny, Radziejów, Topólka.
W powiecie radziejowskim już od XIII wieku istniał ośrodek władzy – funkcjonowała kasztelania. Jako jednostka administracyjna, powiat radziejowski istniał już od drugiej połowy XIV w. i nieprzerwanie aż do 1870 r. Na skutek represji carskich po powstaniu styczniowym powiat został zlikwidowany. Powiat radziejowski istniał także w latach 1955-1975. W obecnym kształcie powiat funkcjonuje od 1 stycznia 1999 r. Warto zaznaczyć, że w XVII wieku Starostą Radziejowskim był Stefan Czarniecki, hetman Polski, pogromca Szwedów w wojnie 1655-1660.
Współczesny powiat radziejowski ma typowo rolniczy charakter, użytki rolne stanowią 86% powierzchni. W powiecie znajduje się prawie 4602 gospodarstw rolnych, w tym wiele gospodarstw specjalizujących się w hodowli bydła lub trzody chlewnej. Równinny teren leżący na północy powiatu (gm. Dobre, Osięciny, Radziejów) to przede wszystkim pola uprawne położone na najbardziej urodzajnych glebach – czarnych ziemiach kujawskich.
Stąd używana jest czasem nazwa “Czarne Kujawy”.
Południowa część powiatu (gm. Piotrków Kuj., Bytoń, Topólka) charakteryzuje się dość licznie występującymi zagłębieniami i rynnami polodowcowymi, rozmieszczonymi południkowo, z których największe wypełniają jeziora oraz mniejsze cieki wodne. Wokół jezior znajdują się pokryte lasami atrakcyjne tereny wypoczynkowo-rekreacyjne. Największe jeziora to: Głuszyńskie, Gopło, Czarny Bród, Chalno, Kamieniec, Śiesz. Z Jeziora Głuszyńskiego wypływa rzeka Zgłowiączka, będąca lewym dopływem Wisły. Największe kompleksy leśne znajdziemy na terenie gmin Piotrków Kuj. (830,2 ha) i Topólka (1060,1 ha).
Ogółem w powiecie jest 3065,3 hektarów lasów. Lesistość w powiecie kształtuje się na poziomie 5%.
Powiat radziejowski jest dość ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez powiat przechodzi droga krajowa umożliwiająca połączenie z Poznaniem i Warszawą, a także drogi wojewódzkie umożliwiające dojazd w kierunku północnym: Toruń, Bydgoszcz, Gdańsk oraz południowym: Konin, Kalisz. Ważnym węzłem transportowym i komunikacyjnym jest przebiegająca przez powiat magistrala kolejowa biegnąca ze Śląska aż do Gdańska i Gdyni.
Przez gminy Osięciny i Radziejów przebiega gazociąg.
Poza Proszkownią Mleka w Piotrkowie Kujawskim na terenie powiatu brakuje dużych zakładów przemysłowych. Ważnym zakładem jest też Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach. Istniejące mniejsze firmy działają głównie w sektorze handlowo-usługowym.
Powiat radziejowski ma opracowaną Strategię Rozwoju do 2015 r. oraz Program Realizacji Strategii.Głównymi walorami powiatu są:
- bardzo dobre warunki do produkcji rolniczej na większości obszaru powiatu,
- wysoki poziom produkcji i kultury rolnej,
- istniejące na znaczącej części obszaru powiatu walory turystyczno-rekreacyjne w postaci jezior i okalających je lasów,
- czyste środowisko przyrodnicze, w niewielkim stopniu zagrożone degradacją,
- stosunkowo dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna posiadająca 11 obiektów noclegowych w tym: 2 obiekty w gminie Topólka, 5 obiektów w mieście i gminie Piotrków Kujawski oraz 3 obiekty w mieście Radziejów. Jeden obiekt w gminie Radziejów,
- korzystne położenie powiatu w sieci komunikacyjnej kraju, budowanych autostrad (A1 i A2) i w niedużej odległości od wiodących ośrodków rozwoju kraju – Warszawy, Poznania, Łódzi. Na terenie powiatu istnieją trzy szkoły średnie – Zespół Szkół Mechanicznych, przy którym powstały: Kryta Pływalnia.
Zakład Aktywności Zawodowej i Środowiskowy Dom Samopomocy, Zespół Szkół i Placówek w którym działają Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum Powiatowe, na terenie tych szkół powstała ASTROBAZA, na terenie powiatu istnieją także: Szkoła Muzyczna I Stopnia oraz Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. W listopadzie 2010 r. w Radziejowie powołany został oddział zamiejscowy Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od 10 lat w Zespole Szkół i Placówek corocznie odbywa się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej.
Powiat radziejowski współpracuje z niemiecką gminą Wahrenholz z którą ma podpisany Akt Partnerstwa.
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Marek Szuszman
- opublikował: Administrator Systemudata publikacji: 2003-07-07 10:54
- zmodyfikował: Administrator Systemuostatnia modyfikacja: 2013-09-20 08:10