Biuletyn Informacji Publicznej
STAROSTWA POWIATOWEGO W RADZIEJOWIE

Wyszukiwarka

Odnośniki

Przejdź do: www.radziejow.pl

Treść strony

 • Herb Powiatu Radziejowskiego

Metryka

 • opublikował: Administrator Systemu
  data publikacji: 2004-01-12 15:01
Powiat Radziejowski

Powierzchnia: 607 km2
Ludność – około 42 000 osób
Wskaźnik gęstości zaludnienia – 69 osób na km2.

Powiat radziejowski położony jest w centrum Polski, w granicach administracyjnych województwa kujawsko-pomorskiego, w południowej jego części. Sąsiaduje z takimi powiatami jak: aleksandrowski, kolski, koniński, inowrocławski, włocławski. W skład powiatu radziejowskiego wchodzi 7 jednostek administracyjnych: Miasto Radziejów,

Miasto i Gmina Piotrków Kuj. oraz pięć gmin wiejskich: Bytoń, Dobre, Osięciny, Radziejów, Topólka.

W powiecie radziejowskim już od XIII wieku istniał ośrodek władzy – funkcjonowała kasztelania. Jako jednostka administracyjna, powiat radziejowski istniał już od drugiej połowy XIV w. i nieprzerwanie aż do 1870 r. Na skutek represji carskich po powstaniu styczniowym powiat został zlikwidowany. Powiat radziejowski istniał także w latach
1955-1975. W obecnym kształcie powiat funkcjonuje od 1 stycznia 1999 r. Warto zaznaczyć, że w XVII wieku Starostą Radziejowskim był Stefan Czarniecki, hetman Polski, pogromca Szwedów w wojnie 1655-1660.

Współczesny powiat radziejowski ma typowo rolniczy charakter, użytki rolne stanowią

86% powierzchni. W powiecie znajduje się prawie 4602 gospodarstw rolnych, w tym wiele gospodarstw specjalizujących się w hodowli bydła lub trzody chlewnej. Równinny teren leżący na północy powiatu (gm. Dobre, Osięciny, Radziejów) to przede wszystkim pola uprawne położone na najbardziej urodzajnych glebach – czarnych ziemiach kujawskich.

Stąd używana jest czasem nazwa “Czarne Kujawy”.

Południowa część powiatu (gm. Piotrków Kuj., Bytoń, Topólka) charakteryzuje się dość licznie występującymi zagłębieniami i rynnami polodowcowymi, rozmieszczonymi południkowo, z których największe wypełniają jeziora oraz mniejsze cieki wodne. Wokół jezior znajdują się pokryte lasami atrakcyjne tereny wypoczynkowo-rekreacyjne. Największe jeziora to: Głuszyńskie, Gopło, Czarny Bród, Chalno, Kamieniec, Śiesz. Z Jeziora Głuszyńskiego wypływa rzeka Zgłowiączka, będąca lewym dopływem Wisły. Największe kompleksy leśne znajdziemy na terenie gmin Piotrków Kuj. (830,2 ha) i Topólka (1060,1 ha). 

Ogółem w powiecie jest 3065,3 hektarów lasów. Lesistość w powiecie kształtuje się na poziomie 5%.

Powiat radziejowski jest dość ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez powiat przechodzi droga krajowa umożliwiająca połączenie z Poznaniem i Warszawą, a także drogi wojewódzkie umożliwiające dojazd w kierunku północnym: Toruń, Bydgoszcz, Gdańsk oraz południowym: Konin, Kalisz. Ważnym węzłem transportowym i komunikacyjnym jest przebiegająca przez powiat magistrala kolejowa biegnąca ze Śląska aż do Gdańska i Gdyni.
Przez gminy Osięciny i Radziejów przebiega gazociąg.
Poza Proszkownią Mleka w Piotrkowie Kujawskim na terenie powiatu brakuje dużych zakładów przemysłowych. Ważnym zakładem jest też Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach. Istniejące mniejsze firmy działają głównie w sektorze handlowo-usługowym.

Powiat radziejowski ma opracowaną Strategię Rozwoju do 2015 r. oraz Program Realizacji Strategii.Głównymi walorami powiatu są:
• Bardzo dobre warunki do produkcji rolniczej na większości obszaru powiatu,
• Wysoki poziom produkcji i kultury rolnej,
• Istniejące na znaczącej części obszaru powiatu walory turystyczno-rekreacyjne
  w postaci jezior i okalających je lasów,
• Czyste środowisko przyrodnicze, w niewielkim stopniu zagrożone degradacją,
• Stosunkowo dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna posiadająca 11 obiektów noclegowych w tym : 2 obiekty w gminie Topólka, 5 obiektów w  mieście i gminie Piotrków Kujawski oraz 3 obiekty w mieście Radziejów. Jeden obiekt w gminie Radziejów
• Korzystne położenie powiatu w sieci komunikacyjnej kraju, budowanych autostrad (A1 i A2) i w niedużej odległości od wiodących ośrodków rozwoju  kraju – Warszawy, Poznania, Łódzi. Na terenie powiatu istnieją trzy szkoły średnie – Zespół Szkół Mechanicznych, przy którym powstały : Kryta Pływalnia, Zakład Aktywności Zawodowej i Środowiskowy Dom Samopomocy,  Zespół Szkół i Placówek w którym działają Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum Powiatowe, na terenie tych szkół powstała ASTROBAZA, na terenie powiatu istnieją także: Szkoła Muzyczna I Stopnia oraz Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. W listopadzie 2010 r. w Radziejowie powołany został oddział zamiejscowy Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od 10 lat w Zespole Szkół i Placówek corocznie odbywa się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej.

Powiat radziejowski współpracuje z niemiecką gminą Wahrenholz z którą ma podpisany Akt Partnerstwa. 

drukuj (Powiat Radziejowski)

Metryka

 • autor lub odpowiedzialny za treść: Marek Szuszman
 • opublikował: Administrator Systemu
  data publikacji: 2003-07-07 10:54
 • zmodyfikował: Administrator Systemu
  ostatnia modyfikacja: 2013-09-20 08:10

Opis strony

Krzysztof Wesołowski, tel/fax (0-54) 285-30-18 wew. 221, e-mail: admin@radziejow.pl

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 21015
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2013-09-20 08:10:40