Biuletyn Informacji Publicznej
STAROSTWA POWIATOWEGO W RADZIEJOWIE

Wyszukiwarka

Odnośniki

Przejdź do: www.radziejow.pl

Treść strony

Gmina Dobre

Gmina Dobre Powierzchnia gminy – 71 km2 Ludność – 5,5 tys. Gęstość zaludnienia wynosi 78,2 osoby na 1 km2. Dzieje Dobrego sięgają XIV wieku. W okresie od XIV do XVI w. wieś należała do dóbr królewskich. W późniejszym okresie Dobre było własnością prywatną ziemian. Na terenie gminy leży stara wieś Krzywosądz, gdzie archeologowie odkryli osadę bagienną i wczesnośredniowieczne groby. W okresie zaborów, po roku 1815, teren gminy Dobre znajdował się pod panowaniem rosyjskim na pograniczu z zaborem pruskim. Powstanie styczniowe w 1863 roku na Kujawach wiązało się z tym terenem. Tu, do wsi Krzywosądz, wkroczył pierwszy dyktator powstania styczniowego Ludwik Mierosławski.

W okolicach Krzywosądzy i Dobrego rozegrała się w tym okresie krwawa bitwa w wyniku której oddział powstańczy Mierosławskiego został rozbity, a powstańcy, jak wynika z zachowanych relacji, wpędzeni do jeziora w Dobrem i zastrzeleni. Rozwój Dobrego nastąpił za sprawą wybudowanej w latach 1907-1908 Cukrowni. Na potrzeby Cukrowni akcjonariusze wybudowali kolej wąskotorową. W ciągu ostatnich 100 lat Dobre zmieniło się z zamieszkałej przez ok. 200 mieszkańców osady w prężną, nowoczesną miejscowość gminną mającą szerokie perspektywy i możliwości rozwoju. Na terenie gminy znajdują się zabytkowe kościoły: - w Byczynie z II poł. XIX w. pod wezwaniem św. Jadwigi i Najświętszej Marii Królowej Polski, - w Krzywosądzy z II poł. XIX w. pw. Najświętszej Marii Panny, - w Bronisławiu z II poł. XIX w. pw. św. Bartłomieja. Warto również obejrzeć w Krzywosądzy dwór szlachecki rodziny Modlińskich z połowy XIX w., zabytkowe wiatraki w Byczynie oraz nagrobek Heleny Modlińskiej, wnuczki Adama Mickiewicza w Krzywosądzy. Przez miejscowość Dobre przebiega droga wojewódzka Ciechocinek – Konin. Kierując się troska o ochronę środowiska naturalnego wybudowano w 1998 roku nowoczesną gminną oczyszczalnię ścieków i około 200 oczyszczalni przyzagrodowych. Gmina posiada składowisko odpadów komunalnych. Dobre jest gminą rolniczą, gdzie przeważają gleby o wysokich klasach bonitacji.Użytki rolne stanowią 91 % ogólnej powierzchni gminy. Na terenie gminy istnieją 624 gospodarstwa rolne, zalesienie w gminie wynosi 223,9 ha, a lesistość wynosi 3,1%. Na terenie gminy jest dość wysokie bezrobocie, które wynosi ogółem 643 osoby z czego 285 osób to mężczyźni i 358 osób kobiety. Brak dużych jezior w tej gminie nie przeszkadza rozwojowi agroturystyki i ekoturystyki. Unikalny klimat, lasy, zarybione stawy, pasieki są doskonałą ofertą dla ceniących spokój i ciszę. Gospodarze proponują całodzienne wyżywienie w oparciu o produkty z gospodarstwa – kuchnia regionalna. Na terenie gminy znajdują się 3 szkoły podstawowe, gimnazjum i przedszkole.

W Dobrem działa Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka. Gmina posiada do zagospodarowania działki budowlane i tereny do zainwestowania pod przemysł i usługi. Gwarantuje też pomoc formalno-prawną i ulgi podatkowe podmiotom, które zainwestują na jej terenie.

drukuj (Gmina Dobre)

Metryka

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Marek Szuszman
  • opublikował: Administrator Systemu
    data publikacji: 2004-01-12 11:47
  • zmodyfikował: Administrator Systemu
    ostatnia modyfikacja: 2013-09-20 08:45

Opis strony

Krzysztof Wesołowski, tel/fax (0-54) 285-30-18 wew. 221, e-mail: admin@radziejow.pl

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 14943
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2013-09-20 08:45:32